Світловіддача

Багато хто думає, що потужніший лампа, тим краще якість її світіння і довше термін служби. Це не так. Ефективність лампи визначає світловіддача. Щоб дізнатися її, потрібно розділити світловий потік (в люменах) на споживання електричної потужності (у ватах).
Ця величина описує, скільки світла виробляє лампа з споживаної енергії. Чим вище показник в люменах на ват (лм / Вт), тим ефективніше лампа. Якщо показник перевищує 50, перець вами лампа низького енергоспоживання. Кілька прикладів: стандартна лампа розжарювання горить близько 1000 годин при максимальній світловіддача 14 лм / Вт. Галогенні лампи розжарювання на 220 В і 12 В мають майже вдвічі більшу світловіддачу, і їх необхідно міняти лише після 2000 — 4000 годин горіння. Число годин експлуатації економічних компактних люмінесцентних ламп досягає 12 000. Такі лампи при меншої потужності (наприклад 11 Вт) завдяки високій світловіддача (до 65 лм / В) можуть замінити лампи розжарювання більшої потужності (60 Вт) при однаковому светопотоке. Термін експлуатації лампи особливо важливий, коли ви купуєте світильник для важкодоступних місць. Енергозберігаючі лампи — компактні люмінесцентні лампи з цоколем різьбовим і інтегрованим пускорегулюючі пристроєм — вже існують в класичному вигляді лампочки — «груші».
Секрети гарного освітлення

Вітальня. Ця кімната виконує кілька функцій: тут приймають гостей, дивляться телевізор, спілкуються, читають, а іноді ще й працюють. Головний секрет хорошого освітлення: для кожної функції — свій світильник. Це означає, що у вітальні потрібно створити кілька острівців світла. Світильники повинні розташовуватися на різних рівнях. Краще, якщо вони будуть мати реостати, тоді ви зможете регулювати яскравість освітлення (у сутінках — більш інтенсивне, тому що електричне світло «бореться» з денним, увечері яскравість можна приглушити). Поблизу дивана і крісел має сенс розмістити мобільні торшери або настільні лампи, які підкреслять відособленість цього куточка. Рівне розсіяне освітлення (так зване фонове) допоможуть створити підлогові світильники з абажуром у вигляді чаші, направленої вгору. Архітектурні елементи, такі як колони, арки або, наприклад, відкрита цегляна кладка, будуть виглядати ефектно і таємниче, якщо підсвітити їх знизу вбудованими в підлогу низьковольтними лампами. Окремі зони вітальні можна також освітити вбудованими в стелю низьковольтними точковими світильниками. Немає можливості вбудувати лампи — вибирайте низьковольтні системи світла на шинопроводу. Це чудове рішення для вітальні, з їх допомогою можна створювати безліч варіантів світлової композиції, грати зі світлом. І, нарешті, про лампочках. Для вітальні підходять галогенні або звичайні лампи розжарювання, але ніяк не флюоресцентні.

Кабінет.
Ідеальна світлова схема: загальний світильник, що не дає тіней, і додаткова лампа у робочого місця. У ролі першого сьогодні частіше виступає не многорожковая люстра, а підлоговий світильник з розсіяним світловим потоком: світло відбивається від великої поверхні стелі. Уникайте направленого світла і світлових контрастів: різкі переходи від світла до тіні стомлюють. Жоден кабінет не може бути освітлений добре і оригінально одночасно: правильне робоче освітлення припускає монотонність. Для робочого місця: лампа з регульованим світловим потоком на гнучкій штанзі або на шарнірах. Лампи розжарювання підходять для кабінету більше галогенних (чим більше поверхня джерела світла, тим більше розсіяним виходить світло-розподіл). Світло повинно падати збоку — так, щоб не створювати тіней і не відбиватися від блискучих покриттів. Непряме освітлення кімнати і ненаправлення освітлення столу рекомендуються і при роботі на комп’ютері. Такий світло не сліпить і не рефлектує. Якщо в кімнаті є вікно, письмовий стіл з монітором повинен стояти перпендикулярно до нього. Рада тим, хто працює вночі: різкі контрасти освітленості втомлюють очі. Тому важливо крім лампи на робочому столі завжди включати і загальне освітлення.
Спальня. Світло в цій кімнаті повинен мати два основні центри — у ліжка і у шафи. Кому не знайома така ситуація: у той час, як ви вже засинаєте, ваш партнер ще хоче почитати перед сном. Рішенням проблеми може стати лише лампа на нічному столику з приглушеним світлом, які висвітлюють лише одне ліжко. Найкраще для цього підійде лампа з металевим абажуром, при можливості на гнучкому штанзі. Зовсім не підходить абажур з тканини або з матового скла. Так, любителі вечірнього читання можуть ще довго насолоджуватися книгою — не заважаючи іншим. Якщо платтяні шафи знаходяться в спальні, вони повинні бути добре освітлені. Ідеально підійдуть для цього вбудовані точкові світильники направленого світла. Однак це завдання виконають і встановлені на стінах низьковольтні галогенні лампи розсіяного або направленого світла. Абсолютно безглузді лампи, вбудовані в шафу: щоб добре розглянути вміст полиць, необхідно деяку відстань між лампою і шафою.
«Загальний» орієнтує світло в спальні можна створити за допомогою ритмічно розташованих локальних джерел — торшерів, бра і високих настільних ламп. Правила тут такі: абсолютна відсутність світла, падаючого в очі, і використання спрямованих світлових потоків лише для створення відбитого світла. Оптимальним рішенням є рівномірно і сильно розсіяне світло.
Кухня. Тут діють ті ж правила, що і для кабінету (кухня — робоче місце!): По можливості розсіяне світло, який не засліплює. Часто зустрічається таке рішення: маленькі галогенові лампочки вбудовані в нижню поверхню настінних шафок. Якщо робоча поверхня до того ж із хромованої сталі або полірованого каменя, вона перетворюється на дзеркало і сліпить того, хто займається приготуванням, — навряд чи це можна назвати комфортною робочої обстановкою. Інші негативні чинники — тіні на робочій поверхні. Єдино правильне рішення для цієї зони: стрічкоподібними люмінесцентні лампи. Таке джерело оптимально розсіяного світла скорочує сліпуче відбиття до мінімуму. В інших зонах кухні можна використовувати вбудовані лампи або галогенні світильники за умови, що останні розміщені досить високо. Обідній стіл — затишне місце зустрічі всієї родини. Перетворити його на приємний острівець світла допоможе підвісний світильник (або декілька якщо стіл великий). Він повинен розташовуватися трохи вище рівня очей, тобто на відстані 60 см від поверхні столу. А як же неодмінні свічки? Без них не обійтися — щоб створити настрій.
У робочій зоні для якісного готування потрібне інтенсивне освітлення стільниці і переважний нейтральний спектр ламп, не спотворює природного вигляду їжі. За обіднім столом освітлення повинне бути таким, щоб страва виглядало приємно і апетитно. М’який, обережний світло створить сприятливу атмосферу як для тихої буденної, так і для святкової домашньої трапези.

Електроустаткування і освітлення ©2010-2015